Gazze’de binlerce çocuğun cesedi enkaz altında: ‘İsrail askerleri işkenceleri belgeliyor’

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bir eve düzenlediği hava saldırısında 2 çocuğun öldüğü belirtildi. Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Gazze kentinin doğusundaki Eş-Şucaiyye Mahallesi’nde Cündiye ailesinin evine saldırı düzenledi. Saldırıda 2 kız çocuk hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı. Yaralılar El-Ehli Baptist Hastanesi’ne kaldırıldı.

BM: GAZZE’DEN ÇEKİLMİYORUZ

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), insani yardım dağıtımına ilişkin engellerin sürdüğünü ancak bazı haberlerde yer alan iddiaların aksine Gazze’den çekilmediklerini bildirdi. BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. BM’nin çok büyük risk altında yardım dağıtımı yapmaya çalıştığını belirten Dujarric, İsrail’den talep ettikleri iyileştirmelere ilişkin henüz gelişme olmadığını söyledi.

AA’nın aktardığına göre Dujarric, İsrail’in BM’nin taleplerini yerine getirmemesi halinde örgütün yardım dağıtımını askıya alacağına ilişkin haberlere karşılık “Gazze’den çekilmiyoruz” dedi. Dujarric, ABD’nin yüzer iskelesinden yardım dağıtımına ilişkin, BM’nin hala güvenlik durumunu gözden geçirdiğini ve gerekli koşullar sağlanmadığı için buradan yardım dağıtımı yapmadığını kaydetti.

BM’nin giderek daralan bir ortamda yardım dağıtımaya çalıştığını anlatan Dujarric, BM’nin taleplerinin esasen çok basit olduğunu bildirdi. Dujarric, İsrail ordusunun koruması altında çalışmadıklarını belirterek, yardım dağıtımı için farklı yolları denediklerini vurguladı. “Başarılı olmak için tek yol ateşkes” diyen Dujarric, aynı zamanda insani yardıma erişimin engellenmemesi ve tüm esirlerin serbest bırakılması gerektiğini tekrarladı.

‘İŞKENCELERİ BİLİNÇLİ OLARAK BELGELİYORLAR’

Filistinli tutukluların haklarını aramak için kurulan sivil toplum kuruluşu Addameer ise, İsrail askerlerini, Gazze’de gözaltına alınan insanlara ‘en sert işkence biçimlerini uygulamakla’ ve bu muamelelerle övünmekle suçladı. Ramallah merkezli kuruluş, “İşkence Mağdurlarıyla Uluslararası Dayanışma Günü”ne ilişkin bir açıklama yayınladı. Addameer, İsrailli askerlerin Filistinli tutuklulara yönelik işkencelerini sosyal medyada açıkça paylaştığını bildirdi.

El Cezire’nin aktardığına göre kuruluşun açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “İşgalci devletin yıllardır işlediği suçların hesabını vermemesi nedeniyle askerler, Filistinli tutuklulara karşı uyguladıkları işkence eylemlerini bilinçli olarak belgeliyor ve bu video ve fotoğrafları kişisel sosyal medya hesaplarında yayınlıyor.”

‘BİNLERCE ÇOCUĞUN CESEDİ ENKAZ ALTINDA’

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Müdür Yardımcısı Ted Chaiban, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen toplantıda Gazze’de binlerce kayıp çocuğun cesedinin enkaz altında kaldığını söyledi. Chaiban, “2023 yılında 4 bin 312 Filistinli ve 70 İsrailli çocuğun öldürüldüğü veya sakatlandığı doğrulandı” dedi.

Ancak enkaz altında kalan çocukların sayısı ve insani yardım aktörlerinin erişim eksikliği, BM’nin Gazze’de öldürülen binlerce çocuk vakasını daha rapora dahil edemediği anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir